Nesplňujete požadavky v inzerátu? Nenechte se odradit!

22.02.2017 11:32

Už delší dobu chcete změnit práci. Pravidelně surfujte po pracovních serverech a hledáte nabídky volných pracovních míst. Je jich dost, ekonomice se momentálně daří a firmy poptávají mnoho nových zaměstnanců. 

Najdou se mezi nimi i pracovní pozice, které vás opravdu zaujmou. Takovou práci by se mi líbilo dělat! Pročítáte si požadavky na uchazeče - ale co to? Tady nesplňuji požadavky na délku praxe. Tady chtějí aktivní znalost několika cizích jazyků, a já mluvím jen jedním. Tady už to vypadá nadějně - čtyři z pěti počítačových programů, jejichž znalost požadují, ovládám - ale ten pátý zase ne! Navíc chtějí časovou flexibilitu, ochotu často cestovat, loajalitu, přizpůsobivost změnám, klientskou orientaci, perfektní komunikační dovednosti, schopnost rychle se učit, preciznost, schopnost pracovat samostatně i v týmu ... mohu tohle všechno o sobě opravdu s klidným svědomím říct?

Ty firmy snad chtějí hotové supermany! Zklamaně zavíráte prohlížeč. Tak zase nic. Tak to zkusím zase zítra ...

Je vám tenhle příběh povědomý? Pak pro vás mám jednu důležitou radu: Nenechte se předčasně odradit! Nenechte se zastrašit maximalistickými požadavky v inzerátech, často přehnanými. Ve skutečnosti to nebývá tak horké.

Když personalisté sestavují náborové ineráty, často do požadavků napíší vše, co by měl podle jejich názoru splňovat naprosto ideální uchazeč. A pro jistotu ještě něco navíc. Jenže ideální uchazeči o zaměstnání - podobně jako ideální životní partneři - prostě neexistují. A personalisté dopředu vědí, že zřejmě nenajdou člověka, který bude na 100% splňovat všechny požadavky. Že ve skutečnosti budou muset z něčeho slevit.

Neznamená to, že byste měli začít odpovídat na všechny inzeráty, i když z požadavků nesplňujete vůbec nic. Ale pokud vás nabízená práce láká a myslíte si, že pro ni splňujete předpoklady, klidně odpovězte, i když můžete naplnit "pouze" kolem 80% požadavků. V mnoha případech to bohatě stačí, aby vás pozvali na pohovor. A o to tady přece jde. Lidé se do firem nepřijímají pouze na základě své odpovědi na inzerát, i kdyby do ní napsali, že splňují všechny požadavky na 120%. Rozhodující je pohovor, nebo další výběrové postupy (testy, praktické zkoušky, assessment centra ...). Takže hlavní je, aby vás vůbec pozvali. A pokud to vzdáte předem, pokud na inzerát ani neodpovíte, tak se asi pozvání dočkáte dost těžko, že.

Jestliže tedy firmy ve svých požadavcích na uchazeče přehánějí (a věřte, že to opravdu dělají), které jsou ty hlavní? Co opravdu splňovat musíte? Přes co nejede vlak?

Ty nejdůležitější požadavky jsou obvykle uvedeny hned v prvních bodech inzerátu. Na tyto body se zaměřte. Pokud uvedeným požadavkům plus mínus vyhovujete, na inzerát klidně odpovězte.

A ani tyto požadavky nemusíte brát úplně doslova. Máte praxi v oboru, ale jen tři roky, místo požadovaných pěti? Ovládáte jen dva programy ze čtyř uvedených? Nemáte "základní znalost angličtiny", i když je poměrně jasné, že na dané pozici jazyky vůbec nevyužijete? Hoďte to za hlavu a o práci se klidně ucházejte.

Je jen malá pravděpodobnost, že se firmě přihlásí takoví kandidáti, kteří splňují do puntíku všechno. Zvlášť teď, když je na pracovním trhu o dobré lidi nouze. Je tedy dost možné, že právě vaše znalosti, dovednosti, praxe atd. budou pro personalistu už dostačující.

Tak do toho jděte! Kdo nikdy neriskuje, nic nezíská! A řekněte si, že nejhorší, co se může stát, bude to, že vás prostě nevyberou. No a co. Svět se nezboří. Ale je lepší riskovat odmítnutí, než si nechat šance proplouvat mezi prsty.

 

Odpovídáte i na inzeráty, kde nesplňujete všechny požadavky?

A jaké jsou vaše zkušenosti?

Napiště svůj komentář do diskuse!

 

Diskusní téma: Nesplňujete požadavky v inzerátu? Nenechte se odradit!

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Pro koho jsou tyto stránky

Tyto stránky jsou určeny všem, kteří

  • uvažují o změně kariéry,
  • chtějí si najít novou práci,
  • chtějí se každé ráno těšit do práce,
  • chtějí dělat to, co je opravdu baví.

Na blogu najdete články na témata

  • Jak postupovat, když chcete změnit svoji práci či kariéru.
  • Jak poznat sám sebe a objevit tu pravou práci.
  • Jak se rozhodnout, co dál.
  • Jak se ucházet o nové zaměstnání.
  • Jak začít pracovat "na volné noze".
  • Jak začít podnikat.

Kontakt

Měním práci ibohonkova@hrcc.cz